Sigorta Acente Şubesi Açmak – Ticaret Odası ve Diğer İşlemler

0
4472
Sigorta Acentesi Şubesi Açmak
Sigorta Acentesi Şubesi Açmak

Sigorta Acente Şubesi Açmak – Ticaret Odası ve Diğer İşlemler

Değerli arkadaşlar bu makalemde Sigorta Acente Şubesi Açmak – Ticaret Odası ve Diğer İşlemler hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Eğer okumadı iseniz öncelikle bir önceki makalemde Sigorta acente şubesi açmak gerekenler ve ön hazırlık makaleme bir göz atmanızı rica ederim.

Önceki makalemde kısaca bahsettiğim ticaret odası işlemleri hakkında biraz daha geniş bilgi vermek istiyorum. Ticaret odasındaki işlemleriniz bitmeden sigorta acentesi şubesini açıp hizmete başlamanızı kesinlikle önermiyorum, nedeni ise kanuni sıkıntılarla karşılaşmak istemiyor iseniz az daha sabırlı olmanız ve ticaret odasındaki işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor.

Sigorta Acentesi Şubesi Açmak İçin Ticaret Odasındaki İşlemler Nelerdir?

Öncelikle diğer makalemde belirttiğim gibi şubesi olacağınız acentenin size vekalet vermesi gerekiyor, ayrıca karar defterine de şubelik açılması için karar alması ve sizi o şubeye müdür olarak ataması gerekiyor. Bu atama işlemleri olduktan sonra ve size vekalet geldikten sonra ilinizdeki ticaret odası sigortacılık bölümüne giderek sigorta şubesi açmak için vekaletinizin olduğunu ve bunun için işlemleri başlatmak istediğinizi belirtiyorsunuz, ilgili görevli sizden vekaleti ve karar defterindeki kararı alarak işlemlerinizi başlatıyor. Benim işlemlerim 3 saat içinde tamamlandı. Tamamlanmanın ardından size aşağıdaki evrakları verecekler sizde bu evrakları bağlı bulunduğunuz acenteye göndereceksiniz onlarda kendi bağlı oldukları ticaret odasına giderek tescil işlemlerinizi tamamlayacaklar, ayrıca sadece bulunduğunuz ildeki ticaret odasının verdiği evraklar yeterli değil hazırlamanız gereken bazı evraklar daha var onları da aşağıda ben size ayrıca ileteceğim.

  • Oda kayıt sicil sureti
  • Ticaret sicil gazetesi mahiyetinde belde ( ticaret sicil gazetesi daha sonradan geliyor )
  • Faaliyet yetki belgesi
  • Ticaret sicil tasdiknamesi
  • İmza beyannamesi

Ticaret sicil odasından verilen evraklar bunlar..

Diğer İşlemler ve Evraklar

Yukarıdaki evraklara ek olarak aslında en önemli konulardan birisini unuttum, sizinde aklınıza kesin olarak gelmiştir. Şubeyi açtık ama fiziki mekan ne durumda? Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu kiralanan yerin şubesi olacağınız acente adına kiralanması şartı var eğer olmaz ise fiziki uygunluk için geldiklerinde sorun yaşaya bilirsiniz. ( yer size ait olsa bile bu konu aynı şekilde olacak.. )

Ticaret odasından aldığınız evraklara ek olarak aşağıdaki evrakların örneklerini de şubesi olduğunuz acenteye göndermeniz gerekmektedir.

  1. Kira sözleşmesi
  2. Elektrik abonelik evrakı
  3. Su abonelik evrakı ( eğer var ise )
  4. Telefon ve Statik İP adresi ( bu çok önemli eğer yok ise poliçe tanzim edemezsiniz çünkü TOBB sistemine ip adresinizin girilmesi gerekiyor. )

Benim izlediğim yol aynen bu şekilde oldu, bu şekilde sigorta acentesi şubesi olarak faaliyetlerime başladım. Aslına bakar iseniz bir sonraki makalemde bahsedeceğim kazanç ve komisyon durumlarına bakıldığında her zaman kendi adınıza acentelik açılması daha iyi ama benim gibi çok anormal bir durumda kalındığında mecburen hayat idamesi için bu yolu tercih edebilirsiniz. Ama önerim işleri yoluna koyduktan sonra kendi adınıza sigorta acenteliği açmanız bence daha iyi olacaktır.

Bir sonraki makalemde kazanç ve komisyon oranları ve genel giderler hakkında bilgiler paylaşmaya çalışacağım.

Sevgilerimle..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz