Hangi Durumlarda Kaza Tespit Tutanağı Tutulmaz?

0
1959

Hangi Durumlarda Kaza Tespit Tutanağı Tutulmaz?

Malumunuz 2008 yılından beri meydana gelen bir trafik kazası sonucunda kazaya karışan taraflarda maddi bir hasar oluştuğunda, araç sahiplerinin kendi aralarında kaza tespit tutanağı doldurması gerekir. Sigorta işlemleri açısından da kaza tespit tutanağının tutulması oldukça önemlidir. Kaza tespit tutanağının amacı, tarafların kazanın nasıl meydana geldiğini kendi bakış açılarından anlatarak resmi olarak kayıt altına almalarını sağlamaktır. Tutanak işlemlerini eksiksiz yapmak için Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Peki hangi durumlarda kaza tespit tutanağı tutulmaz? Buna makalemizde yer vermeye çalışacağız..

Eskiden kaza tespit tutanakları trafik polisleri tarafından tutulurken, Hazine Müsteşarlığı tarafından 2008 yılında yayımlanan genelgeden bu yana, maddi hasarlı trafik kazalarında sürücülerin kaza tespit tutanağını doldurması yeterli oluyor. Ancak sürücüler tarafından kaza tespit tutanağı tutulmaması gereken durumlar da bulunuyor.

Trafik Kazası Tespit Tutanağı Hangi Durumlarda Geçerli Olmaz?

Kazalarda dikkat edilmesi gereken aşağıdaki durumlarda tutanağın trafik ekipleri tarafından tutulması gerekiyor:

  • Kazaya bir araç karıştıysa (tek taraflı maddi hasarlı trafik kazası ise)
  • Araçlardan biri 18 yaşından küçük biri tarafından kullanılıyorsa
  • Kazaya karışan sürücülerden birinin ehliyeti yoksa veya ehliyeti kullandığı araç cinsi için yeterli değilse
  • Araçlardan en az biri trafik sigortasına sahip değilse
  • Sürücülerden herhangi birinde alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı şüphesi bulunuyorsa
  • Sürücülerde akıl sağlığı şüphesi varsa
  • Kazaya karışan araçlardan biri kamu kurum ve kuruluşlarına aitse (Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans ve acil sağlık araçları hariç)
  • Kazada kamu malına veya üçüncü kişilere ait eşyalara zarar verilmişse
  • Kazada sürücü veya yayalarda ölüm veya yaralanma varsa, kaza tutanağı trafik ekipleri tarafından tutulmalıdır.

Böyle bir durumda hemen polis ya da jandarma kolluk kuvvetleri aranmalı ve araçların yeri değiştirilmeden beklenmelidir. Yukarıdaki durumlardan biri geçerli olduğu halde, kaza tespit tutanağı emniyet güçlerine tutturulmadıysa, en yakın zamanda bölgeyle ilgilenen trafik ekiplerine olay hakkında bilgi verilip rapor hazırlatılmalıdır.

Yalnız polis ekipleri bazen maddi kayıplı hasarlarda anlaşma ve uyuşma olmasada rapor tutmak istememekteler böyle bir durumda memur arkadaşların sicil numaralarını alarak ilgili polis amirliği, kaymakamlık veya valiliğe şikayette bulunabilirsiniz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz