Segem Sınavına Katılma İşlemleri

0
5995

Sigortacılık yapabilmek için ilk önce SEGEM belgesi alınması gerekmektedir.


Sınava girmek için adaylar, başvurularını SEGEM’e yapacaktır. SEGEM internet sitesinin adresi www.segem.org.tr dir.

Başvuru yapmak isteyen adaylar, öncelikle sınav giriş üçretinin ödemesini yapmaları gerekmektedir. Adaylar belirlenmiş olan sınav bedelini bankaya yatırmalarını takiben online başvuru formunu doldurarak eğitim ve sınav başvurusu yapmış olacaktır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Ödeme yapan adayın, başvuru formunu doldurabilmesi için, öncelikle e-posta adresleri ile SEGEM internet sitesine üye olmaları gerekmektedir. Adayların, başvurularını www.segem.org.tr adresinde, Duyurular bölümünde yer alan, aday başvuru formunu doldurarak yapmaları gerekmektedir.

Aday, ödemenin SEGEM kayıtlarına geçip geçmediğini, başvuru formunda yer alan “TCKN’min SEGEM’e Kayıt Edildiğini Sorgula” butonu ile sorgulayabilir. 8 Aday Başvuru Formunun; doğru ve eksiksiz biçimde doldurulmasından sorumludur. Bilgilerini doğru yazmayan adayların sertifikalarında oluşabilecek sorunlardan SEGEM sorumlu değildir.

Bir T.C. Kimlik Numarası ile yalnızca bir başvuru yapılabileceğinden, adayların başvuru formu sonundaki GÖNDER tuşuna basmadan önce, verdikleri bilgileri bir kez daha gözden geçirmeleri önerilir. GÖNDER tuşuna bastıktan sonra, başvuru formunda herhangi bir düzeltme yapılamayacaktır. Adayların, online başvuru formunu doldurduktan sonra sistem tarafından verilecek TPYS  ( TEKNİK PERSONEL YETERLİLİK SINAVI ) başvuru numarasını almaları gerekmektedir.

Başvuru formu doldurulduktan sonra ekrana gelen TPYS ( TEKNİK PERSONEL YETERLİLİK SINAVI ) başvuru kodu, başvurunun SEGEM tarafından kabul edildiği ve adayın başvurusunda herhangi bir sorun olmadığını ifade etmektedir.

Aday, geçerli bir başvuru yapıp yapmadığını, e-posta adresi ile yeniden üye girişi yaparak Başvuru Bilgilerim kısmından görüntüleyebilir. Üye Girişi yaptıktan sonra, başvuru bilgileri, kayıt numarası (Örnek Kayıt Numarası : TPYS –398950) ile birlikte ekrana geliyorsa, başvuru başarıyla kayıtlara geçmiş demektir. TPYS ( TEKNİK PERSONEL YETERLİLİK SINAVI ) kodu atanmaması, adayın başvuramadığını gösterir.

Bu durumda adayın, online başvuru formunu yeniden doldurması gerekir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz