Banka çalışanları Segem sınavına girmek zorunda mıdır?

0
2901

Bankalarda sigortacılık işlemlerini yapan personel, eğitime katılmak zorunda mıdır?

Bankalarda çalışan ve sigortacılıkla ilgili departmanlarda çalışan veya çalışmak isteyen personeller SEGEM sınavına girmeleri gerekiyor mu? Banka çalışanları Segem sınavına girmek zorunda mı? Banka personelinin sigorta poliçesi düzenlemeye yetkisi var mı?

Bu sorunun cevabı SEGEM sitesinde gayer acık bir şekilde cevaplanmıştır, ilgili açıklama aşağıdaki gibidir,

Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin 6 ncı maddesi gereği, bankalar genel merkezlerinde sigortacılık işlemlerinden sorumlu bir personeli TOBB’a bildirir.

Sigorta acenteliği yapan tüm şubeler de en az bir teknik personel niteliği taşıyan personel istihdam etmek zorundadır. Bu personelin bildirimi 2011 yılı sonuna kadar tamamlanmak zorundadır. Bankalarda sigortacılık işlemlerini yapan personelin eğitiminin bankalar ile SEGEM’in işbirliği yaparak eğitimcilerin eğitimi şeklinde de verilebilmesi mümkündür. Bununla birlikte, isteyen personel şu an açılan eğitime katılabilir.

Yani anlaşılacağı üzere bankalarda sigortacılık faaliyetinde bulunacak personeller SEGEM sınavına girerek başarılı olmak zorundadırlar.. Sigorta acentelerinde çalışan teknik personeller gibi banka personelleri de eğer sigortacılık yapacak iseler SEGEM sınavına girerek belge almak zorundadır. ( Gerçi zorunluluğu kim takip ediyor bunu da belirtmeden geçemeyeceğim. )

Sınava girmeden ve Segem belgesi almadan işlem yapanlar hakkında cezai yaptırımlar mevcuttur. Banka personeli arkadaşlarımızın bu sınava girmeden sigortacılık faaliyetleri yapmamaları kendi yararlarına olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz