Segem belgesinin kiralanması

0
9898

Segem belgesi kiralamak

Segem belgesi malumunuz sigortacı olmak isteyenlerin sigortacılık faaliyetlerinde bulunmaları için mecburi olarak almaları gereken bir belge, son zamanlarda çokça duyduğumuz konulardan biriside Segem belgesinin kiralanması olayı, konuyla ilgili olarak kişisel görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Segem belgesinin önemi

Segem belgesi yukarıda da belirttiğim üzere sigortacılık yapılması için gereken en önemli evrakların başında geliyor, bu belge olmadan sigortacılık faaliyetlerini sürdürmek imkansız yani acente kurulmadan önce yada açıp faaliyete başlamadan önce sınava girerek Segem belgesi alınması gerekiyor. Bu belge her çalışan için mecburi yani ister yönetici olsun ister poliçe düzenleyen personel bu belge olmadan işlem yapamazlar. Son dönemde belgesiz olarak acılan şubelerde yada eğitim süresi yada niteliği tutmayanlar acente kurmak istediklerinde bu belgeleri olmadığından süresi yada eğitimi tutan belge sahiplerinden Segem belgelerini kiralamak istemekteler, böylece sektörde yeni bir akım başlamış oldu. Segem sertifikasını kiralamak ve kiraya vermek isteyenler sitelerde ilan dahi acar bir konuma geldiler.

Segem sertifikasını kimler kiralamak istiyor?

Bu sorunun aslında cevabını yukarıda belirttim, mesleğe girme yetkisi olmayan kişiler farklı kişilerin sertifikalarını kullanarak acentelik kurmak istiyorlar, yada var olan bir acente farklı bir yerde şube açacağı zaman şube müdürü alması gerektiğinden dolayı kiralama yöntemini tercih ediyorlar. Bu illegal olarak yapılan bir işlem olduğundan ileri ki dönemlerde çok sıkıntı yaşayacakları aşikar bir durum. Hep belgesini kiralayan kişiler hemde acenteyi bu yöntemle kuranlar kanuni olarak çok büyük bir risk alıyorlar.

Segem belgesi kiralanır mı?

Segem belgesi kişiye özel bir sertifika ve yetkinlik belgesi olduğundan tabi ki kiralama uygun değil, ancak bu yöntemle acente kuranların sayısı da az değil. Sigortacılık mesleğini yapmayan yada daha önce sertifikasını alıp farklı sektörlerde çalışanlar belgelerini kullandırmaktan çekinmiyorlar. Kanunen yasak bir şey legalmiş gibi göstermekte bizim milletimize haiz bir özellik maalesef. Belgelerini kiralayan sigortacıların bilmesi gereken bir kaç önemli nokta var

  1. Kiraya verilen belgeyle kurulan acentede yada şubede oluşabilecek yasal sıkıntılarda sizlerde sorumlu olacaksınız
  2. Belgeniz üzerinden yapılan işlemlerde aynen siz yapmışcasına sigortalılara karşı sorumluluğunuz olacak
  3. Çalışmadan SGK lı olduğunuz için ileri ki dönemlerde SGK ile sorun yaşayabilirsiniz.
  4. Acentenin yada şubenin işlemleri nedeniyle sigorta şirketlerine karşı sorumluluğunuz olacak
  5. Mali acıdan oluşabilecek risklerde sizlerde sorumlu olacaksınız
  6. Düzenlenen poliçelerdeki yanlışlıklarla ilgili olarak kanunen siz sorumlu olacaksınız
  7. Yarın kendi yerinizi açmak isterseniz ne olacak? Nasıl işlem yapacaksınız muamma

bu yazdıklarım ilk aklıma gelenler elbetteki kanuni olarak sıkıntısı büyük hele hele Ankara’daki bir kişinin Segem belgesini Trabzon’daki bir acenteye kiralaması bariz olarak göze çarpıyor çünkü özellikle şubelik açılımlarında müdürün şubeyle aynı ilde olma zorunluluğu mevcut bu hemen göze çarpan bir detay olacaktır, yada diğer acenteler tarafından şikayete konu olacaktır.

Önerim nedir?

Benim önerim hiç bir şekilde kendinizi tehlikeye atmadan ya gerçek manada acente yada şubede çalışarak belgenizin kullanılmasına izin vermeniz yani mesleğinizi yaparak hem paranızı kazanmanız hemde bu sayede acentelerin ve şubelerin kurulmasını sağlamanız dahada yararınıza olacaktır.

** Yukarıdaki bilgiler anlık olarak aklıma geldiğinden yazılmıştır, eksiklik olabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz