Segem Sertifikası Nedir?

0
4670

Segem Sertifikası Nedir?

Sigortacılık mesleğinin yapılabilmesi için SEGEM sertifikası şartı aranmaktadır. SEGEM sınav eğitimini alarak sınava girilerek başarılı olunduğunda sertifika alınarak aranan mesleki deneyim şartını da yerine getiren sigorta teknik personel adayları mesleğe başlayarak pazarlama ve sigortacılık faaliyetlerine başlaya bilirler.

Bu sertifika biz sigortacılar için hayati önem arz etmektedir, sertifikaları kanunen iptal edilen personeller kesinlikle sertifikaları olmadığı için sigortacılık faaliyetinde bulunamazlar.

SEGEM sertifikası olmayan kişiler eğer satış ve pazarlama faaliyetleri yaparlar ise kanun önünde suçlu durumdadırlar, bu kişileri çalıştıran ve poliçe düzenletip işlem yaptıran sigorta acenteleri ve sigorta şirketleri de ayrı ayrı suça ortak durumdadırlar. Bu kişilerin düzenlediği sözleşmelerle ilgili oluşacak sıkıntılarda Sigorta Acente Sorumluluk Sigortası da teminat sağlamamaktadır.

Segem sertifikasının alınması sonrasında sigorta şirketleri genel olmasa da ürünleriyle ilgi eğitimler düzenlemektedir, sertifikası olmayan meslektaşlarımız bu eğitimlere de katılamazlar. Sigortacılık faaliyetinde bulunmak ve acente kurmak isteyen  isteyen kurum ve kişilerin sertifikanın alınması için yapılan eğitimlere katılımları zorunlu olduğundan aksatmamaya dikkat etmeleri önemlidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz