Sigorta Acente Şubesi Açmak – Gerekenler ve Ön Hazırlık

0
5474
Sigorta Acente Şubesi Açmak - Gerekenler ve Ön Hazırlık
Sigorta Acente Şubesi Açmak - Gerekenler ve Ön Hazırlık

Sigorta Acente Şubesi Açmak – Gerekenler ve Ön Hazırlık

Sigorta Acente Şubesi Açmak – Gerekenler ve Ön Hazırlık makaleme başlamadan önce 19 yıllık emek verdiğin yerden ayrılmanın üzüntüsünü yaşadığımı belirtmek istiyorum. Bu makaleyi birebir yaşadığım deneyimlerime göre hazırlamaktayım. Makalemin uzun olacağını düşündüğümden ötürü tek bir makalede değil birkaç makalede yayımlamayı düşünüyorum.

Öncelikle acente şubesi açma konusunda burada anlattığım işlemler var olan bir acenteden şubelik alınması hakkında olacaktır. Buna göre edindiğim bilgi ve tecrübeleri siz değerli okuyucularımla paylaşacağım.

Öncelikle şube açacak arkadaşlarımızda olması gereken nitelikler nelerdir ona bakalım

  • Lisans mezunu olmak
  • SEGEM belgesine sahip olmak
  • Müşteri portföyünün olması ( bu aslında ileri ki dönemlerde olacak bir madde ama olsa süper olur. )
  • Şube açabilecek sermayenin olması
  • Otomobilinizin olması ( benim şuan yok ama anamızdan arabalı doğmadık 🙂 )

Şubelik araştırmasına gelecek olur isek;

Acentesi olan ve şubeleşmek isteyen acentelerin ilanları hem eleman sitelerinde hemde googlede oldukça çok sayıda mevcut buradaki ilanlarla işlemlerinize hemen başlaya bilirsiniz ama öncelikle seçim yapar iken nelere dikkat etmelisiniz bunlardan bahsedeceğim.

  • Şubesi olacağınız acentenin büyüklüğü ve insan kaynaklarının yeterliliği
  • Hangi sigorta şirketleri ile çalıştığı
  • Size vereceği komisyon yani kar oranı
  • Çalıştığı diğer şubelerin görüşleri
  • Talep ettiği şubelik bedeli

bunları netleştirdikten sonra şubenizin lokasyonuna karar vermeniz gerekiyor. Bu seçimi yaptıktan sonra diğer işlemler hızlıca halledilebilir. Burada en çok zaman alan konu ticaret odası ve TOBB ne kayıt işlemleri ben 15 gündür bunla uğraşıyorum ama henüz bir ilerleme sağladığım söylenemez 🙂

Yukarıdaki bilgilere ek olarak tutmuş olduğunuz büro, yapacağınız telefon, internet, doğal gaz, su ve elektrik aboneliklerini  şubesi olacağınız firma adına yaptıracağınızdan acele etmeden size verilen vekalet ile işlemlerinizi yapmanız faydalı olacaktır.

Öncelikle SGK girişinizin yapılması ve müdür olarak atandıktan sonra size vekalet verilecek ve bağlı bulunduğunuz Ticaret odasına gerekli kayıtlarınızı yaptıracaksınız. Buradaki masrafların toplamı ilden ile değişiklik gösteriyor ama anladığım kadarıyla 3.000 TL ile 5.000 TL arasında tutuyor. Bunu sizin karşılamanız gerekiyor ama örneğin benim çalıştığım firma bunu kendi ödeyerek benden aylık belli bir kesinti yaparak tahsil edecek bunu da yapmaları aslında kurumsallıklarının bir göstergesi olduğu kanaatindeyim.

Bu ön hazırlık devresi muhtemelen 20 gün civarında sürüyor. Bunu bilerek işlemlere başlamanız faydanıza olacaktır. Ayrıca ilk yatırım maliyetini iyi bilmenizde fayda var ve alacağınız kar payı yani komisyon oranını iyi anlamanız ve buna göre anlaşma yapmanız yararınıza olacaktır.

Bir sonraki makalemde komisyon oranları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Şimdilik kendinize çok iyi bakın…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz