Sigortacı Olmak İstiyorum

0
4405

Sigortacı Olmak İstiyorum

Sizde sigortacı olmak istiyorum diyenlerdenseniz yazımı okumanızı öneriyorum. Son yılların en popüler mesleklerinden birisi de şüphesiz sigortacılık, Peki sigortacı olmaya karar vermeden önce nelere dikkat etmeliyiz? Sigortacılıkla ilgili olarak kariyer hedeflerimize başlarken sektör hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

Sigortacılık popüler olmasının yanında ayrıca çok zor bir meslek, sigortacılığa karar vermeden önce kendinizde ( bunlar kendi görüşlerim ) olması gereken özellikler şunlar olmalı,

  • İnsan ilişkileri kuvvetli
  • Girişimci
  • Sistemli çalışan
  • Ekonomiden ve siyasetten gerektiği kadar bilgi sahibi
  • Belli bir sermayeye sahip
  • Bilgisayarı ve sosyal ağları etkin kullanabilen

ve en önemlisi de sigorta yapabilmek için çekirdek bir çevreye sahipseniz sigortacılık yapmanız için size engel olan bir durum olmadığı kesindir.

Sigortacılık insan ilişkilerine ve en önemlisi güvene dayalı bir meslek. Bu mesleğe başladığınızda etrafınızdakilerin dediği “sigortacıların işi iş oturduğunuz yerden para kazanıyorsunuz” mantığının doğru olmadığını ve bu işin en az diğer sektörlerdeki işler gibi yoğun tempolu özveri gerektiren ve yorucu bir meslek olduğunuz anlayacaksınız.

Sigortacı olmak isteyen arkadaşlarımızın öncelikle teknik personel olmaları gerekmektedir,  Segem belgesi alarak teknik personel olan kişiler sigorta acentelerinde işe başlayabilirler. Segem belgesi olmayan kişilerin sigortacılık faaliyetlerinde bulunmaları kesinlikle yasaktır.

Sigorta acentesi açmak isteyen arkadaşların ise sigorta şirketleri ile sözleşme yapmaları ve ticaret odalarından TOBB ne kayıt olmaları gerekmektedir.

Sigortacı olmak isteyen genç arkadaşlarımız üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerini tercih etmeleri halinde daha donanımlı bir şekilde mesleğe atılabilirler. Kendi işlerini kurabilirler yada sigorta acentelerinde, bankalarda, sigorta brokerlerinde iş bularak kariyer hedeflerinde ilerleye bilirler.

Sigortacılık mesleğini seçecek tüm arkadaşlarımıza mesleğe hoş geldiniz diyorum..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz