Sigortacılık kariyeri

0
2561

Sigortacılık kariyeri

Sigortacılık kariyerine adım atan arkadaşlarımız için hazırladığımız sitemizde hep sigortacılığa ilk adımı atan arkadaşlarımıza sınavlarında başarılı olmalarını hedeflemekteyiz. Peki SEGEM belgesini aldıktan sonra sigortacılık kariyerine başlayan arkadaşlarımız nelere dikkat etmeliler, sigortacılık mesleğine girişlerinde her şey tozpembe mi olacak hemen kariyerime başlarım diye düşünüyorsanız makaleyi iyi okumanızı ve kavramanızı rica ediyorum bu vesile ile  konuya da yeri gelmişken değinmek istiyorum.

Sigortacılık mesleğine başlayan meslektaşlarımız aynen bir doktor, bir avukat gibi devamlı olarak kendisini geliştirmesi ve yeni mevzuat ve yönergeleri takip edilmesi gerekiyor. Sigorta Ürünlerini, sigorta şirketlerinin ekranlarını, genelgelerini, ekonomiyi vb. iyi takip ederek kendilerini devamlı olarak güncellemeleri gerekiyor. Geldiğimiz noktada acenteler sadece bir kaç branşta değil sigortalıların isteğine ve gelişen piyasa koşullarına göre her branşla ilgili poliçeleri üretmeleri gerekiyor.

Peki acenteler personel seçimlerinde nelere dikkat ediyor? Bunları bilerek kariyer planlaması yapabilirsiniz, bence en önemli maddelerini özetlemeye çalışacağım

1Eğitim

Sigorta acenteleri personellerinin eğitimleri hangi okullardan ve bölümlerden mezun olduğuna çok dikkat ediyorlar, özellikle sigortacılıkla ilgili bölümlerden mezun olan arkadaşlarımızın tercih edildiği bir gerçek.

2Tecrübe

SEGEM belgesinin olması kişinin tamamen sigortacı olduğu anlamına gelmiyor maalesef, sigortacı arkadaşların tecrübeli olması en azından belli başlı branşlarda poliçe ve teklif düzenleyebilecek durumda olmaları gerekiyor, şimdi sorduğunuz soruyu duyar gibiyim mesleki tecrübe nasıl kazacağım, bu tecrübeyi kazanmak için çok çabalamanız gerekiyor. Tabii ki uzun yıllar sektörde çalışan personelle yeni kariyer hedefi kuranlar arasında seçilme konusunda bir adaletsizlik söz konusu olmakta,

3Ekran bilgisi

Sigorta acenteleri işveren olarak personellerinden çalışmakta oldukları şirketlerin ekranlarını kullanmayı bilen personelleri tercih etmekteler

4Ürün bilgisi

Personel seçimlerinde, en önemli etkenlerden birisi de personel adaylarının sigorta ürün bilgisinin yüksek olmasıdır, yani sadece sigortacılık kasko, trafik ve dasktan ibaret değil.

5Pazarlama bilgisi

Sigortacı arkadaşlarımızın çağın gereksinimi olan ve aranan özelliklerden birisi de pazarlama faaliyetlerinde girişken ve utangaç olunmamasıdır. Hemen hemen tüm hizmet sektörlerinde en fazla aranan elaman pazarlama elemanıdır.

6Sertifika ve dil

Özellikle büyük şehirlerde sigortacılık yapmak isteyen arkadaşlarımızın kişisel eğitim ve dil bilgisi konusunda sertifikalarının olması çok önemli kriterlerden birisidir. Aslında büyük şehir küçük şehir kavramı artık global dünyada kalmadı.

7Ehliyet

Ehliyeti olan ve aktif olarak araç kullanabilen arkadaşlarımızın artı olarak avantajları daha fazladır. Özellikle pazarlama departmanını düşünen arkadaşlarımızın başvurudan önce bu ayrıntıya dikkat etmeleri gerekiyor.

8Referans

Daha önceki yıllarda fazla göze çarpmayan bu ayrıntı son yıllarda artık aranan özelliklerden biri haline gelmiştir, bu nedenle vereceğiniz referanslar çok önemlidir.

9Ücret

Mesleğe yeni başlayan arkadaşlar lütfen mülakatlarda en önce ücreti sormasınlar, sırf bu yüzen dolayı çok sayıda arkadaşımız daha kariyerine başlamadan bu nedenden ötürü kariyerlerine başlayamıyorlar.

İleri ki günlerde bu konuya yine değinmeye çalışacağım. Kısa bir anekdot paylaşarak yazımı sonlandırıyorum

Benden istemeden önce bana ne katacağını söyle…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz