Sigortacılık Mesleği ve Meslektaş Olamayan Sigortacılar

0
2366

Sigortacılık Mesleği ve Meslektaş Olamayan Sigortacılar

Sigortacılık mesleği ve meslektaş olamayan sigortacılar başlığı gördüğünüzde verdiğiniz tepkiyi görür gibi oluyorum. Bu başlığı uzun süredir atmak istiyordum ve bugüne nasip oldu..

Sigortacılık mesleği günümüz popüler meslekler arasında gösteriliyor, mesleğimize olan bağlılık ve sadakat duygusu son zamanlarda yavaş yavaş kaybolmaya başladığını görmekteyim, yada bana öyle geliyor fakat bu güzel mesleği sektör olarak yok etmek isteyen bir güruhta son senelerde ortaya çıktı, bu etmenleri kısaca saymak gerekir ise, bankalar, otomotiv firmaları, muhasebeciler ve en kötüsü ise acenteliği ve belgesi olmayan komisyonerler.

Bankalar mevduat peşinde koşarak hizmet verecekken kredi üstünlüklerini kurarak sözde düşük faizli krediler verdiklerini iddia etmekteler, ayrıca kendilerinden kredi işlemi olmayan müşterilere bile el uzatarak sırf komisyon alabilmek için eksik içerikli teminatsız poliçeler ürete bilmekteler, sigortalılar bir hasar veya sorunla karşılaştıklarından ne hikmetse hizmet vermeyip acentelere yönlendirme yapıyorlar, benim görüşüme göre sigortacılığın en büyük problemlerinden birisi de bu konudur.

Otomotiv firmaları ise ayrı bir muamma, satılan araçlara müşteri deyimi ile zorla sigorta yapmakta üstlerine yok! Sözde servis bakımlarında indirim yapma bahanesi ile müşterilerin akıllarını çelmekle uğraşıyorlar, ayrıca anlamadığım mevzuatta arı fiziki mekan olma zorunluluğu nedense servislere ve oto servislerine uygulanmıyor.

Muhasebeci arkadaşlar da el altından sigortacılık yapmaktalar, ne kadar doğru ve etiktir bunu okuyan okuyucular yorumlarsa daha hoş olur diye düşünüyorum.

En tehlikeli ve sıkıntılı olan ise acenteliği ve belgesi olmayan komisyonerler. Bu arkadaşlar, bir sözleşmesi olmadan hiç bir riskleri olmadan poliçe düzenlemekteler, buna ön ayak olan ve izin verenler ne yazık ki yine bizim meslektaşlarımız, ben şahsen bu yollara giren acenteleri meslektaş olarak görmüyorum fakat sigortalıların gözünde maalesef herkes aynı kefede ve sigortacı statüsünde..

Devletimizin 5664 sayılı sigortacılık kanununa istinaden bu sektöre bir yön vermelidir, sigorta acenteleri ve şirketleri bir araya gelerek bu kanayan yaralara bir çare bulmak zorundadır.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz