Sigortacılık Teknik Personel Özellikleri

0
2917

Sigortacılık Teknik Personel Özellikleri

Bu yazımda aslında biraz serzenişte bulunacağım, sigortacılık mesleğine gönül veren ve bu meslek benim diyen bir sigortacı olarak son dönemde gördüğüm en büyük sorunlardan birine kısaca sitemde yer vermek istedim, yani sigortacılık teknik personel özellikleri neler olmalı ve sektörümüzdeki personel sıkıntısına değinmek istiyorum.

Sigortacılık kolay bir meslek değil ne var ki mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımız bu mesleği çok basit görüyorlar, bu yüzden son dönemde kaliteli personel açığı hızla artıyor. Hangi meslektaşıma sorarsam bununla ilgili tabiri caiz ise “bir dokun bin ah işit” olayına şahit oluyorum. Herkesin en büyük sıkıntısı anladığım kadarı ile teknik personel konusu.

Sigortacılık mesleğinin gelişmesi ve daha ileri bir seviyeye gelmesinde en büyük rolü  sigortacılık teknik personellerinin olduğu kesin, sektörü temsil eden kişiler olduğundan dolayı sigortalılar personel arkadaşlarımızın yönlendirmeleri ve bilgilerine göre hareket ediyorlar bu duruma bakılır ise sigortacılık teknik personellerinin konu için ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

Yukarında kısaca değindiğim mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımız bu mesleği çok basit görüyorlar konusunu biraz açmak istiyorum. Şimdi bu yazıyı okuyan bazı arkadaşlar bana kızabilirler ama istisnalar maalesef kaideyi bozmuyor. Teknik personel olmak sadece SEGEM sınavını kazanmaktan ibaret değil! Bunu bir kere arkadaşlarımızın anlaması gerekiyor, eğer arkadaşlarımız kendini geliştiremiyorsa zaten sigortacı sayılmazlar.. Sigortacılık ile ilgili bölümden mezun olan arkadaşlara bazen bakıyorum ve hayret ediyorum dört sene okuduğu bölümde sigortacılık terimlerini bile öğrenemeyen bir kesim var ve bunlar burunlarından kıl bile aldırmamaları na rağmen bence kesinlikle sigortacı değiller. Sigortacılık mesleği zor bir meslek ve devamlı bir güncellenme gerektiren bir konu.. Düşünün bir personel sigortacılık ile genelgeleri, talimatları, yenilikleri bile takip etmiyorsa artık ne denebilir? iyi düşünmek gerek.

Genel profil artık meslek değil bence sadece masa başı iş olsun kendimi geliştir miyim sadece en basit olan kasko, trafik poliçe ürünlerini düzenliyim ( artık sigortalılar bile İnternetten bu ürünleri kendileri hazırlayarak satın alabiliyor ) başkaca bir şeyde yapmayayım derdindeler. Ama bu arkadaşlar ne yaparlarsa yapsınlar ne kariyer hedeflerinde nede kendilerini geliştirme konusunda başarıyı yakalayamıyorlar..

En basit örneği süslü CV ler hazırlayıp kopyala yapıştır ile CV hazırlayan arkadaşlar zaten en fazla 1 ay içinde fark ediliyor ve zaten kendileri geliştirme gayeleri olmadığından sistem çarkı otomatik olarak bu arkadaşları dışarı atıyor..

Aslına bakarsak bu konuyu fazlada uzatmak istemiyorum ama naçizane bir kaç önerim olacak mesleğe başlayan arkadaşlarımız bunlara dikkat ederler ise kendileri kazanacağın düşünmekteyim.

Sigortacılık Teknik Personel Özellikleri

 • Mesleği sevmeli
 • Gelişime açık olmalı
 • Sade masa başını düşünmemeli
 • Dil bilgisini geliştirmeli
 • Pazarlama yeteneklerini arttırmalı
 • Uyumlu / koordineli olmalı
 • Sadece maaşı (parayı) düşünmemeli
 • Yalan söylememeli
 • Dürüst olmalı
 • Kendinden emin olmalı
 • Astını üstünü bilmeli

bunlardan farklı şeylerde mevcut ama en eksik olanları yazmayı daha yararlı olarak görüyorum.

Lütfen sigortacılık mesleğini önemseyin… Tabi ki meslek olarak önemsedi iseniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz