Acentenin hasardaki sorumlulukları

0
4317

Acentenin hasardaki sorumlulukları

Acentenin hasardaki sorumlulukları hakkında kısa bir makaleyi ele almak istiyorum. Sigortalıların poliçe satın almalarından sonraki aşamada karşılaşa bileceği her hangi bir olumsuz durumlarda bir sigortacı olarak aynı zamanda danışmanlık hizmeti de verilmesi gerekmektedir.

Doğru ve hızlı hasar hizmetlerinin verilmesi sayesinde hem sigortalıların sadakat duygusunu yükseltmekte hem de mağdur sigortalının acente hakkında yaptığı olumlu dönüş ve düşüncelerini diğer sigortalı adaylarına aktarması sayesinde tabiri yerinde ise ücretsiz reklam yapılması sağlanıyor.

Hasar süreçleri her branşta farklılık göstermekte olduğundan acentenin bu konuda uzman bir departmana yada personele sahip olması gerekmektedir. Bu ilk bakışta acenteye maliyet olarak görülse de ileriye dönük kaliteli hizmet sayesinde çok iyi bir yatırımdır.

Sigorta acenteleri hem sigortacı hemde danışman olduklarından hem sigorta şirketinin hemde sigortalının yanında eşit bir mesafede durması gerekmektedir. Yani sigortalı yada sigorta şirketi tarafında değil her iki tarafında işlemlerinin hızlı ve doğru bir şekilde tamamlanmasını sağlamalıdır.

Acentenin hasardaki sorumlulukları nelerdir?

Acentelerin her hangi bir hasarda aşağıdaki sorumlulukları bulunmaktadır.

  • Sigortacıya 7/24 ulaşılabilir olunmalıdır.
  • Sigortalının ve ailesinin kazadan sonra hal hatırlarını sormaktır,
  • Hasar ve rapor işlemlerinin doğru ve düzenli olması için destekte bulunmalıdır,
  • Sigortalılara en kısa sürede asistance hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktır,
  • Servis ve sigorta şirketine hasarla ilgili evraklarda sigortalıyla iletişimde köprü görevi görmektir,
  • Hasar dosyasının hızlı ilerlemesi için ekspertiz bürosu ve eksperle paralel çalışmalıdır,
  • Dosya kapandığında ödemenin sigortalıya hızlı bir şekilde ulaştırılması için bilgilendirme yapmalıdır.
  • Hasar sonrası müşteri memnuniyeti için görüşme ve anket yapmalıdır, duruma göre organizasyonda revizyonlar yapılmalıdır.

yukarıda sorumluluklar aslında çok basite indirgenmiş sorumluluklar, sigortalıların asıl beklentisi hasar sonrası hasar şokunu yaşarlarken kendilerini yalnız olmadıklarını hissettire bilmektir. Düşünün kaza anında aileyi değil ilk önce sigortacısına ulaşan bir kişinin destekten ve moralden başka bir şeye ihtiyacının olduğunu düşünmüyorum..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz