PTT ve Sigortacılık

PTT’nin sigortacılık faaliyetlerine başlaması sektörde yeni bir soluk mu katacak yoksa devlet görünümünde olduğu için sigorta acentelerine sorun mu yaratacak bu konuyla ilgili kişisel görüşlerimi paylaşmak istiyorum. PTT ve sigortacılık birbiriyle hiç uyumlu bir mesleki faaliyet olarak görünmüyor ama ne işse bizim sektörümüz çokça suistimal ediliyor. Mesleki faaliyet için aranan şartlar nedense bankalarda, oto servislerinde, fatura ödeme merkezlerinde şimdide PTT şubelerinde güzelce deliniyor, acentelere darbe vurmaya, göz korkutmaya ve bunu bir nevi devlet eliyle yaparak göz dağı verme yoluna gidilmesi sektöre olan inancıda kanımca etkilemekte.

PTT’nin ne olduğu zaten bir muamma PTT posta telefon ve telgraf olarak geçiyor malum t’nin birisi özelleşti ve posta ve telgraf kaldı ama artık her işi yapmaya başladı, e-ticaret sitesinden tutun, bankalara kredi satışı vs yapmaya başladı. Bu hizmetlerden akla yatkın ve kendi sektörü için en uygun olanı PTT kargo diğer faaliyetler ne gelirse kardır mantığıyla yapılan ticari faaliyetler.

Konumuza dönecek olur isek PTT sigortacılık yaparsa ne olur öncelikle bunlara bakmak lazım, sigortacılık mesleği bildiğimiz üzere 5684 sayılı kanun hükümlerine bağlı bir meslek ve artık kobi statüsünde, devlet kurumunun hiçbir kanuna dayanmadan sadece para kazanma adına bilgisiz tecrübesiz personeliyle bu hizmeti vermedi pekte sağlıklı olmayacaktır.

PTT’nin hizmet kalitesinde zaten ayrıca tartışılmaz bir noktada kendi işine zaman ayıramayan bir kurumdan birde sigortacılık faaliyetleri güdülmesi ne kadar doğrudur taktire bırakmak gerekir. Ayrıca sigortacılık takip ve hizmet odaklı bir meslek bunun nasıl yoluna koyacaklar oda ayrı muamma..

PTT herkes tarafından bilindiği üzere devlet kurumu statüsünde ve müşterilerde genel kanı PTT ucuz sigorta poliçesi düzenliyor, bu durumla ilgili olarak geçmiş yıllarda haberlerde bile yönlendirme yapılmıştı, acentelerde örnek 1.000 TL olan poliçe devletin kurumu olan PTT de 700 TL diye yönlendirmeler yapılıyordu, şimdi bu durum iyice ayyuka çıkacak ve haksız bir rekabet olmayacak mı? Yani devlet kurumu statüsündeki bir kurum sadece bir söylenti çıkaranlar nedeniyle bence haksız bir kazanç elde etmeyecek mi?

Hasar yapan müşteriler işlemleri için gidip PTT’nin müşteri kuyruğuna girerek işlemlerini halletmeye çalışmalarını düşünemiyorum acentelerin ferah mekanlarında bile sıkıntı çıkaran tiplerin buralarda neler yapacağını varın siz tahmin edin, bankaların kaza yapanları yada ayrıntılı soran müşterileri acenteye yönlendirmeleri gibi PTT de böyle bir yol izlerde artık neler olur düşünmek bile istemiyorum.

Tüm branşlarda hizmet verilmesi ayrıca beni düşündürüyor düşünün bir Kobi ( iş yeri ) poliçesinde risk analizi için bizler gidip onlarca fotoğraf çekiyoruz analizler yapıyoruz vs acaba PTT deki memurlar bu hizmetleri nasıl verecekler anlamış değilim.

Ayrıca birde sigorta şirketlerinin acentelere düzenlemeleri için taklalar attırdıkları poliçeleri PTT de nasıl düzenlemeye açmalarını anlamak gerekiyor, bankalardaki gibi sistemden ileri ileri diyerek takılmadan poliçe düzenlenecekse buda ayrı bir haksız uygulama ve acentelere verilen değeri iyice göz önüne serecektir.

Sigorta acenteleri konuyla ilgili henüz bir etkileşim gütmediler, zaten birlik olmayan bir sektörde bu davranışlar sadece bir saman alevi şeklinde tepkiye neden oluyor sonrasında ise bir şey olmaz denilerek geçiştiriliyor. Benim anladığım kadarıyla PTT artık yukarıdaki avantajlarını kullanarak acentelerin işlerini zora sokacaktır.

PTT’nin sigortacılık yapması için yeterli derecede sigorta bilgisi olan personeli olmalıdır, memur birisinin nasıl sigorta poliçesi düzenleyeceği ve sigortalıya nasıl bir anlatım yapacağını artık varın siz düşünün. Bazılarımız genç insanların bunu başarabileceğini düşünebilirsiniz fakat ben hiç öyle düşünmüyorum yada aklımdaki PTT imajı bu düşüncemi nedense öteliyor.

Sigorta acentesi arkadaşlarımızın konuya dikkat kesilmesi gerekiyor bu bankalar ve şubeleri gibi bir olay değil, PTT neredeyse her köyde bile mevcut, acentelerin portföylerini korumaları gerekliliğini önemse meliler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz