Segem belgesi olmadan sigortacılık yapmak

0
3401

Segem sertifikası olmadan sigortacılık yapmak

Segem sertifikası olmadan sigortacılık yapmak ile ilgili olarak özellikle son zamanlarda çokça mail alıyoruz, Segem belgesi olmadan sigortacılık yapan kişiler sektörümüzde de görünmeye başladı maalesef. Mesleğe saygısı olmayan bu kişiler içinde yaptırım uygulaması şuan için yok yada ben yaptırım gören bir kişi göremedim.

Segem belgesi olmadan sigortacılık yapılamaz.

Teknik personellik kavramı ile sigortacılıktaki hizmet kalitesinin artması ve sigortacılık işlemiyle uğraşan kişilerin kayıt altına alınması amaçlanmıştır, nasıl ki diploması olmayan bir kişi doktorluk yapamıyor aynı şekilde diploma olmadan avukatlık yapılamıyor ise aynı durum sektörümüz içinde geçerlidir. Yani Teknik personel yeterlilik sınavına girerek SEGEM belgesi almadan kesinlikle sigortacılık yapılamaz. Ayrıca sertifika ile birlikte verilen Sigorta acentesi kimlik kartının da olması aynı öneme sahiptir.

Segem belgesinin sigortalılar için önemi

Sigorta poliçeleri içerikleri ve özellikleri bakımından sigortalılar için hayati önem taşımakta yani doğru bir teminat alınması ve poliçe içeriğinin sigortalının ihtiyacına göre şekillendirilmesi gerekiyor, bununda olabilmesi için teklifin ve poliçenin konusunda uzman olan bir acente teknik personeli tarafından hazırlanması önem arz ediyor.

Sigortalılar poliçe satın almadan önce iyi değerlendirme yapmaları gerekiyor, poliçe alacakları acentelerin aşağıdaki özellikleri taşıyıp taşımadığına çok dikkat etmeleri bence çok önemli

  • Hazine müsteşarlığının vermiş olduğu ruhsat
  • SEGEM belgesi
  • Acente kimlik kartı
  • Vergi levhası vb.

Şimdi aklınıza takılan soruyu anlayabiliyorum, bu evrakları nasıl kontrol edebiliriz diye düşünebilirsiniz. Buradaki evraklar zaten her acentenin duvarında olması gereken evraklar, ayrıca poliçe düzenletme den önce ilgili işlemi yapan personelden acente kimlik kartının da göstermesini isteye bilirsiniz.

ayrıca zaten genel olarak sıkıntılı acente tiplerinde fiziki mekan ve kurumsallıktan uzaklık göze çarpan ilk özelliklerin başında geliyor.

Peki acenteler ne yapabilir?

Sektörümüzde şöyle bir durum var, bir acente yanlış yaptığında diğer tüm acenteler maalesef zan altında kalıyorlar, bunu önlemek için yine acentelerin kendilerine düşüyor, özellikle sektörümüzde Segem belgesi olmayan personelleri çalıştırmayarak sektöre büyük katkıyı sağlayabilirler.

Eğer sigortasız ve Segem belgesiz hizmet veren yerler var ise ( acente olmadıklarından acente demiyorum ) hazine müsteşarlığına ve ilgili kurumlara şikayette bulunulabilir. Böylelikle hem sigortacılık kariyeri ve sektörümüz zedelenmemiş olur.

Not: Yukarıda belirttiğim hususlar kesinlikle yardımcı teknik personel arkadaşları hedef almamaktadır, çünkü sigortacı olabilmek için yardımcı teknik personellik durumu mevcuttur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz