Sigorta acenteleri artık KOBİ statüsünde

0
2734

Sigorta acenteleri artık KOBİ statüsünde

Sigorta acentelerinin KOBİ statüsünde yer almasını sağlayan karar Resmi Gazete’de yayınlandı. 31 Mart 2017 tarihli resmi yayınlanan karar ile artık acenteler resmen KOBİ olurken, acentelere KOSGEB kredi ve projelerinden yararlanma yolu da açılmış oldu.

Buna göre “KOSGEB tarafından verilecek hizmetler ve desteklerden yararlanacak küçük ve orta büyüklükteki işletmelere ilişkin sektörel ve bölgesel önceliklerin belirlenmesi hakkında kararda değişiklik yapılmasına ilişkin karar”a ‘Sigorta acentelerinin ve aracılarının faaliyetleri maddesi eklendi.

Ankara Ticaret Odası’nın girişimleri sonucu KOBİ kapsamına alınan acenteler, artık KOBİ’lerin yararlandığı tüm teşviklerden faydalanacak. Acenteler KOSGEB desteğinde faydalanabilmek için 20 Şubat’a kadar başvurularını yapabilecek.

Kosgeb Yıllardır KOBİ statüsünde yer almaları gerektiği konusunda düşüncelerini dile getiren acenteler, bir hayallerine daha kavuştu. Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı ve SADER Başkanı Kemal Gazioğlu’nun girişimleri sonucu artık acenteler de KOBİ kapsamında yer alacak. Acenteler böylelikle KOBİ’lerin yararlandığı tüm teşviklerden de faydalanabilecek.

“10 yıllık hayal gerçek oldu”

Süreç hakkında bilgi veren Kemal Gazioğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ı heyet olarak ziyaret ettiklerini ve bu ziyarette acentelerin 10 yıllık KOBİ olma hayallerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Gazioğlu, “Böylelikle 16 bin acente KOSGEB desteklerinden faydalanacak; işlerini büyütmek için ucuz krediler kullanacak” dedi. Gazioğlu, şöyle konuştu: “Bu çerçevede, 66.22.01-sigorta acentelerinin faaliyetleri Nace kodu ile faaliyet gösteren tüm Türkiye’deki sigorta acenteleri, 20 Şubat 2017 tarihine kadar başvuru da bulunarak sıfır faizli 50 bin TL’lik KOSGEB desteğinden faydalanacaklardır. Başvurular internet üzerinden www.sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresine yapılacak. Belirtilen Nace kodunda olmayıp, sigorta sektöründe faaliyet gösteren acentelerin Nace kodu değişikliği başvurularını bağlı bulundukları vergi dairelerine yapmaları gerekmektedir.”

“Acenteler adına kazanımlar sürecek”

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran’ın da Gelir Vergisi indirimi için “Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştüğünü dile getiren Gazioğlu, kanunun TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi sırasında sigorta acenteleri ve eksperlerinin de vergi indiriminden yararlanmaları yönünde düzenlemenin yapılacağını sözlerine ekledi. Gazioğlu, bu düzenlemelerin gerçekleşmesi konusunda desteğini esirgemeyen Gürsel Baran’a teşekkür ederken ATO’nun bürokrasiyle ilişkiler konusundaki başarılarının ve acenteler adına kazanımlarının süreceğini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz