Sigorta Ürünlerinin Satışı

0
2392

Sigorta Ürünlerinin Satışı

Sigorta Ürünlerinin Satışı ve pazarlanması için nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir göz atmak istiyorum. Sigorta acentelerinin en büyük eksikliği kalifiye personel bulma olduğunu daha önceki makalemde anlatmaya çalışmıştım. Bugünde acenteler için en önemli olan konuların başında gelen sigorta poliçe pazarlama konusuna değinmek istiyorum.

Sigorta poliçe pazarlama

Sigorta acentelerinin faaliyetlerini ve var olmalarını sağlayan en önemli departman tabii ki satış ve pazarlama bölümü, bu bölümde çalışan personelin şirketin ana damar vazifesini gördüğü inkar edilemez. Sigorta acenteleri teşkilatlanırken öncelikli olarak muhasebe, pazarlama, teknik personel ve yardımcı hizmetler personeli alım sırasını takip etmeliler, görüldüğü üzere acentenin kuruluşundan sonraki en önemli departman pazarlama ve satış departmanıdır. Bu departmanda görev alacak personellerin özellikleri değişiklik gösterse de en önemli özellikleri müşterilerle olan iletişimlerinin en üst seviyede olması yani iletişim kabiliyetlerinin çok yüksek olması..

Sigorta poliçelerinin satışında yani pazarlanmasında en önemli konulardan birisi sigortalıya en iyi ve doğru şekilde danışmanlık hizmetinin verilmesi. Sigortacı aynı zamanda danışmanlık görevini de yürüttüğünden satış ve pazarlama personeli sigorta poliçelerini en iyi şekilde tanıyan, mevzuat bilgisinin yüksek olması ve sigortalılara ihtiyaçlarına göre ürün sunabilecek beceride olması önem arz ediyor.

Sigortalının ihtiyacı olan en iyi ve geniş teminatlı ürünü sunabilen satış ve pazarlama personeli bu sayede hem müşteri tutundurma olayını başarmış oluyor hem de acentenin karlı ürünlere yönlenmesine katkı sağlıyor. Örnek vermek gerekir ise dask poliçesi alan bir müşteri konut sigorta poliçesinden bilgisi olmaya bilir bu öneriyi yaparak konut poliçesi satan bir satış ve pazarlama personeli hem acentenin daha yüksek kar etmesini hem de sigortalının deprem harici bir hasarda mağduriyet yaşamamasını sağlayacaktır.

Satış ve Pazarlama
Satış ve Pazarlama

Online Sigorta poliçe pazarlama faaliyetlerinin varlığı

Sigortacılık sektöründe acentelerin en büyük rakiplerinden birisi Online sigorta poliçesi pazarlayıp satışını yapan e-ticaret siteleri, bu sitelerin daha önceki makalemde de belirttiğim üzere sigortalılar acısından en büyük avantajı her yerden poliçe satıyor olabilmeleri fakat insan faktörü ve yüz yüze satış hiçbir zaman bitmeyecek ve ileri ki dönemlerde dahada önem kazanacaktır, çünkü programlar sigortalıların ne istediğini ve neye ihtiyaçları olduğun ne tahmin edebilir nede daha ileri bir yorumlamada bulunabilir. Aslında Online sigorta poliçe pazarlama faaliyetlerinin varlığı kesinlikle reel olarak sektörde hizmet veren satış ve pazarlama personelinin yerine geçemeyecektir.

İyi bir satış pazarlama personeli olmak

Bu branşta en iyi olmak için öncelikle kendimizi yetiştirmeliyiz. Mümkün ise kişisel gelişim dersleri almak çok işimize yarayacaktır. Ayrıca iyi bir diksiyon, güler yüz karşıya güven veren tavırlar sergilemekte çok önemlidir. Birde yukarıda da belirttiğim gibi sigortacılığı, ürünleri ve mevzuatı da en iyi şekilde bilmek sizleri iyi bir satış ve pazarlama uzmanı olmanızın önünü acacaktır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz