Trafik poliçesi avukatlık giderlerini öder mi?

0
1965

Trafik poliçesi avukatlık giderlerini öder mi?

Trafik poliçesi avukatlık giderlerini öder mi? Son dönemde bu konuyla ilgili gelen sorularla ilgili olarak kısa bir makale yazmanın uygun olacağını düşündüm..

Trafik poliçesi hangi tür davalarda avukatlık ücretlerini öder dediğimizde şunu bilmekte fayda var, trafik sigortası kazayla ilgili olarak karşı tarafın açtığı davalardaki maddi tazminat davalarındaki avukatlık giderlerini karşılar.

Trafik sigortası yönetmeliğinde trafik sigortasında tazminat talepleri ve sigortalıya dava açılması konuları detaylı olarak yer almaktadır. Trafik sigortasında sigortalıya dava açılması halinde dava giderleri trafik sigortası kapsamında karşılanır.
Dava masrafları ile avukatlık ücretleri, poliçe limitleri ile sınırlı olmak kaydıyla trafik poliçesi kapsamındadır. Meydana gelen hasar kapsamında sigortalının kusuru yoksa ve yine de açılan bir dava varsa, trafik sigortası bu masrafları da kapsar.

Trafik sigortaları ceza davalarındaki avukatlık giderlerini karşılar mı?

Şimdi kısaca bu soruya cevap vermeye çalışalım, ceza davaları, manevi tazminat için acılan manevi tazminat davaları vb kendi başına açılan davalarda avukatlık giderlerini trafik sigortası maalesef karşılamaz..

Bu konu bazen sigortalılar tarafından kabul edilmiyor fakat genel şartlarda ve mevzuatta bu şekilde uygulama yapıldığından dolayı şuan için farklı bir durum söz konusu değil. Genel şartlarda konuyla ilgili olarak aşağıdaki bilgi mevcut..

2.4. Dava açılması halinde, sigortalının ihbarı ile sigortacı takip ve idare etmek üzere davaya her aşamada dahil olur. Sigortalı, sigortacının göstereceği avukata gereken vekâletnameyi vermek zorundadır. Sigortacı karşı taraf lehine hükmedilen dava masrafları ile mahkemece hükmedilen karşı taraf avukatlık ücretlerini ödemekle yükümlüdür. Şu kadar ki, hükmolunan tazminat sigorta bedelini geçerse, sigortacı bu masrafları sigorta bedelinin tazminata oranı dahilinde öder. Sigortalı veya eylemlerinden sorumlu tutulduğu kimseler aleyhine cezai kovuşturmaya geçilmesi halinde, sanığın izni ile sigortacı da savunmaya iştirak eder. Bu takdirde, sigortacı yalnız seçtiği avukatın giderlerini öder.

Trafik sigortası genel şartları için tıklayınız.

Yukarıdaki görülen davalarda ödenmeyen avukatlık giderleri eğer kusurlu tarafın Kasko poliçesi mevcut ise ilgili teminatlardan bu avukatlık giderleri de karşılanır, yani demek oluyor ki kasko poliçesi olanlar her türlü kazada tamamıyla teminatları ölçüsünde bir kayba uğramadan güvence altında oluyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz