Sigortalılar için Puanlama Sistemi

0
2165

Sigortalılar için Puanlama Sistemi

Sigortalılar için puanlama sistemi bu konuyu uzun zamandır bekleyen acenteler için  güzel bir sürpriz açıklama yapıldı. Sistemin geleceğiyle ilgili olarak basında çıkan haberler şahsen beni çok sevindirdi, bu konuda yıllardır zararlı sigortalı ile zararsız sigortalının birbirinden ayrılması gerektiğini düşünen benim gibi sigortacıların ne kadar haklı olduğunu gösterir bir uygulama olacağı ileri ki dönemlerde daha iyi anlaşılacaktır.

Haberde geçen aşağıdaki paragraf konuyu en kısa şekilde özetlemiş durumda;

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Can Akın Çağlar, sigortalılar için puanlama sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. İstatistikle çalışan bir sektör olduklarını ve veri kalitesinin artırılmasına yönelik bir projeye de başladıklarını söyleyen Çağlar, “Yine tıpkı kredi notu gibi sigortalı için bir sigorta puanlama projesinin de tasarım aşamasındayız.

Konuyla alakalı olarak trafik sigortasında puanlama sistemi sektöre çok yararlı olacaktır, fazla kaza yapan sigortalıların zararlarını havuzda olan tüm sigortalılara bölmek çok doğru bir uygulama değil, hasarlı olan sigortalılar için kendi çapımdaki önerimi aşağıda belirtmek istiyorum.

Hasarsız Müşteriler için puanlama havuzu olmalı

Bu havuzda yeni sigortalı olanlar ve hiç hasarı olmayan sigortalılar bulunmalı, ayrıca bu havuzda olan sigortalıların belli bir hasar primine kadar zararlı olan diğer havuzlara aktarılması önlenmeli yani sigortalı beş yıldır hasarsız ise ve belli bir orana kadar olan hasarlarda koruma sağlanmalıdır. Bankalardaki kredi puanı gibi en yükse puan bu grupta olan sigortalılara verilmelidir.

Bu havuzda kesinlikle ticari grup araçların olmaması gerekiyor.

Sigortalı Puanlama Sistemi
Sigortalı Puanlama Sistemi

Küçük hasarı olan sigortalılar için puanlama havuzu

Bu havuzda iste Hasarsız Müşteriler için puanlama havuzunda bulunuyorken yaptığı bir hasardan dolayı zararlı görünen sigortalılar için oluşturulmalıdır. Bu havuzda sigortalıların puanları orta seviyede olmalı ve hasarları oranında primlerine yansıtılma yapılmalıdır, ayrıca ticari grup araçlarında normal tarifedeki araçları bu havuzda toplanmalı ve Hasarsız Müşteriler için puanlama havuzundaki primlerden yüksek şekilde prim uygulaması yapılmalıdır.

Zararlı ve riskli sigortalılar için puanlama havuzu

Bu havuzda Küçük hasarı olan sigortalılar için puanlama havuzunda iken yine hasar alan ve riski iyice yükselen sigortalılar ve ticari gruptaki aynı şartlarda yüksek hasarlı olan sigortalıların bulunması gerekir, bu havuzda olan sigortalılar için en düşük puan verilmeli ve burada da primler tüm şirketlerde aynı olacak şekilde en üst prim tarifesine ek olarak hasar miktarına ve adedine göre yüksek primler uygulanmalıdır.

Yukarıda belirttiğim havuzlar aslında geliştirilebilir, bu benim şahsi fikrim olmakla beraber sistemi tasarlayanlar projeyle ilgili olarak acente sektörü temsilcilerinden ve acentelerden de bilgi ve görüş almalıdır. Bankaların uyguladığı ve finans sektörünün bu sayede güçlü kaldığı bir sistemin acentelerle birlikte sigortacılık sektörüne de uygulanması hem sektörü çok rahatlatacak hem de makalemin başında dediğim gibi zararlı ve zararsız sigortalılarında birbirinden ayrılarak hak gasbına nedeni ortadan kaldıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz