Sigorta ekran paylaşımı

0
4041

Sigorta ekran paylaşımı

Ekran paylaşımı acenteler arasında artık popüler bir paslaşma yöntemi. Bu yöntem ile her acente acenteliği olmayan her sigorta şirketinden rahatça fiyat ve poliçe çalışması yapabiliyor. Hal böyle olunca artık ipin ucu hem şirketler hemde bu şekilde illegal olarak çalışan acenteler için kaçmış durumda.

Ekran paylaşımı yasal mı?

Elbetteki değil, sigorta şirketleri yapıkları sözleşmelerde kendi şirketleri adına faaliyette bulunulacak işleri belirtiyorlar ve bu şekilde acentelik veriyorlar. Acentelik verilen kişi sözleşme hükümleri uyarınca şirkete karşı yükümlü durumda, sektörün geldiği içler acısı bu halleri gördükçe sigorta acentelerinin geleceği hakkında endişeye kapılmamak elde değil. Yasal olmayan bir şekilde üretim yapan tüm kişi ve sözde acenteler komisyoncu olduklarını ve sigortacı olmadıklarını en iyi şekilde gösteriyorlar. Sigorta şirketlerinin ekranlarının paylaşılması kesinlikle yasal değil!

Ekranlarını paylaşan acenteler

Sözleşme yaptığı sigorta şirketinin ekranlarını ve sistemlerini sözleşmesi olmayan diğer kişi ve sözde acentelere açan acenteler burada birinci dereceden sorumlu ve suçlu bir konumdalar. Mesleğe değer vermedikleri gibi hem kendi hemde dürüst sigorta acentelerinin iş disiplinlerine ve güvenirliğine darbe vuruyorlar. Buradaki tek amaçları emek sarf etmeden poliçe üretimi yapmak! Bu ne kadar doğru tartışılır, ayrıca poliçesi düzenlenen sigortalılar içinde hem hasarda hem de poliçe takipleri tahsilat işlemleri gibi konularda sıkıntı yaşattıkları kesin, yani sigortalı aracını örneğin sattığında poliçeyi iptal ettirmek için poliçeyi teslim eden acenteye gittiğinde bizden değil farklı yerden diyerek farklı illere yönlendirilmesi ve iadesinin nasıl alınacağı ile ilgili sıkıntı yaşayacakları kesin.

Ayrıca ekranlarını paylaşan acenteler hem kendi üretimlerini riske atıp hedeflerini, hasar prim oranlarını hemde yasal olarak sorumluluk alarak mesleklerini hiçe sayıyorlar. Ne olursa olsun sadece bilinmez bir üretim için bu şekilde bir iş kolu yaratmak kimsenin haddine değil. Yani bir şirketle çalışmak isteniyorsa müracaat edilerek teminatı yatırılmalı ve kanuna uygun bir sözleşme ile sigortacılık yapılmalıdır.

Sektörde artık o kadar olağan bir şekilde karşılanıyor ki, normal bir işlemmiş gibi addediliyor.

Ekranlarını paylaşan acentelerin bilmesi gereken bir diğer husus üretimler kendilerinin olmadığından bir sonraki yılda şirketin verdiği hedeflere ulaşamayacaklarından yada müşterilerin kendi acenteleri olmadığından sadakatli olmayacaklarını iyi bilmeleri gerekiyor, bu uygulamanın yararı değil aslında ekranını paylaşan acenteye çokça zararı olduğu unutulmamalıdır.

Ekran paylaşımını teşvik edenler

Birde bu uygulamayı teşvik eden bir kesim var, sigortacılık programları satan bu arkadaşlarımız her acentenin kullanıcılarını alarak sigorta şirketlerinin programlarına erişim sağlayarak hesaplatma yapıyor, buda ayrı bir sektörsel sıkıntı..

Peki ne yapılmalı?

Sigorta şirketleri gelen üretimlerinin kaynaklarını iyi bir şekilde kontrol etmeli örneğin Van ilinde bulunan bir acentenin yüksek sayıda Antalya ili poliçesi var ise irdelenmeli, ve sigorta poliçesi satın alan sigortalılar ile görüşülerek neler döndüğünü sorgulamalıdır, ayrıca bu işe gerçekten gönül, emek ve sermaye yatıran dürüst acenteler de bu durumlarla karşılaştıklarında gerekli kurumlara ve ilgili sigorta şirketine ihbar etmeliler. Sigortalılar ise her zaman poliçelerini aldıkları acentelerin unvanı ile sigorta poliçesinde ki poliçeyi düzenleyen acentenin unvanının aynı olmasına dikkat etmeliler.

En önemli konu dürüstlük, umarım anlatabilmişimdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz