Hangi Araçlara Trafik Sigortası Düzenlenir

0
2875

Sigortacılık sektöründeki meslektaşlarımızın bildiği fakat sigortalıların tam olarak kavrayamadıkları bir konu olan hangi araçlara trafik sigortası düzenlenir? konusuyla sizlerle birlikteyim. Bu yazımda trafik sigorta poliçesinin hangi araçlara yapılacağı ile ilgili bilgiler veremeye çalışacağım.

KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASI diğer adıyla Trafik sigortası adı üstünde zorunlu bir sigorta türüdür. Ülkemizdeki trafiğe kayıtlı araçların mecburi olarak bu sigorta poliçesini yaptırmaları gerekmektedir.

Bu sigorta poliçesinin hangi araçlara yapılacağına gelecek olursak, motoru bulunan ve trafikte tescilli tüm araçlara yapılması gerekmektedir. Ayrıca araca bağlı olarak çekilmekte olan römork veya yarı römorkların (hafif römorklar dahil) araçlara trafik sigortası düzenlenmez bu tip araçların trafikte veya çekilen bir aracın sebebiyet vereceği zararlar çekicinin sigortası kapsamındadır.

Ancak, insan taşımada kullanılan römorklar bunlar için poliçede özel şartları belirtilecek ek bir sorumluluk sigortası sağlanmış olması kaydıyla teminata dahil olur.

Yani sektörde bazı acente arkadaşlarımızın dediği gibi motorsuz ( Römork, yarı römork ) araçların trafik sigortaları yoktur. Bu konuyla ilgili en çok sorulan soru ise

“Römorkunda plakası var”

bu nedenle trafik sigortası yaptırmamız gerekiyor sorusudur. Yukarıda da belirttiğim gibi böyle bir uygulama yoktur, kaza esnasında hangi çekici veya çeken araç var ise o arasın trafik sigortasından işlem yapılacaktır.

ayrıca konuyla ilgili olarak Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartlarına göz atabilirsiniz..

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz