Noterler Sigortacılık Yapacak

0
6708

Sevgili meslektaşlarım, basında fazla göze batmasa da haberleri yapılmasa da noterlerin sigortacılık yapması için alttan alttan çalışmalar yapılmaktadır. Bununla ilgili bir sene kadar önce birkaç haber yapılmış fakat fazla dikkat çekmediği için gündem olmamıştı.

Duyduğum kadarıyla konuyla ilgili devletin çalışmaları hızlanmış ve belli kalıpları ortaya cıkmış. Şimdiki uygulamada noterler sadece devir işlemlerini yapıyor ruhsat işlemlerini ise Emniyet hallediyordu, yeni düzenlemede noter hem satış ve devir işlemlerini yapacak hemde ruhsatı emniyete gitmeden araç sahibine verecek. Şimdiki uygulamada emniyete ruhsat almaya gitmeden mecburen trafik sigortasını acenteden yaptırarak gidilmekteydi. Bununda önüne geçmek için bir sigorta şirketi kurularak noterlerin bu şirket üzerinden trafik sigortası düzenlenmesi için işlemler yapılacakmış. Sigorta şirketi kurulması için çalışmaların bağladığıyla ilgili farklı yerlerden duyumlar aldım ve bu durumla ilgili kimsenin tam bir bilgisi olmamasına rağmen bir çalışma olduğu gün gibi ortada..

Biz sigorta acenteleri ve sigortacılar için bu konu çok can yakacak bir konu olacağa benziyor. Sigortalılar araçlarını aldıklarında ruhsatlarını almak için eğer noterler sigorta poliçesi düzenleyecek ise mecburen oradan yaptırmak zorunda kalacaklardır.

Zaten zor bir dönemden geçen biz acentelere daha ne kadar işkence yapılacak çok merak etmekteyim. Sektör her geçen gün bir dar boğaza sürükleniyor, ileri ki dönemlerde bu meslek daha çok çıkmaza düşeceğe benziyor.

Noterlerin bu uygulamaya nasıl baktıkları ise ayrı bir muamma zaten satışlarda ve devirlerde kazançları geçmiş dönemlere göre düşmüş olan noterlerin bu iş yüküne ve ek personel ihtiyacını nasıl karşılayacağı henüz tam net değil. Sonuçta ülkemizdeki yetkililer ne yaptıklarını bilmeden daldan dala atladıkları için inşAllah bu konuyu da iyice düşünüyorlardır.

Allah yardımcımız olsun..

sağlıcakla..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz