Değerli sigortacı arkadaşlarım, sigortacılık mesleğinin kalitesini ve sürdürülebilir bir meslek olmasını son dönemdeki gelişmeler ve belirsizlikler meslekteki duayen sigortacılarda oluşan moral bozukluğu ve sorular ve sorunlar nedeniyle son dönemde sektör sigortacı olmayan sigortacılar tarafından neredeyse istila edilme noktasına geldi, bu görüşüme ister katılın ister katılmayın bu sektörde 16 senem olması nedeni ile bu benim kişisel görüşüm…

Mesleğimize olan bağlılığımızı ve inancımızı son dönemdeki sigortacı olmayan sigortacılar benim tabirimle çantacılar nedeniyle hem sigorta şirketleri hem de sigortalılar gözünde hiç olmadığı kadar itibarsızlaştırıldı. Sektördeki geleceğini düşünmeyen sigortacı olmayan sigortacıların kazançlarından ( komisyonlarından ) yaptıkları indirimler son dönemlerde aldı başını gitti. Bu nedenden dolayı kurumsallaşmış acenteler ve meslektaşlarımız azımsanmayacak şekilde sıkıntılar yaşamaya başladılar. Bununla ilgili olarak sosyal medya sigortacı gruplarında yapılan eleştirilere ise bu arkadaşlarımız tepki göstererek ticaret olduğunu ve garipsenmemesi gerektiği gibi anlamsız bir savunma yapmaya çalışmaktadırlar.  Bunun neresi ticaret neresi samimiyet anlamış değilim eğer anlayan birisi var ise bana da anlatır ise çok sevinirim.

Birde ekran paylaşımı yapan yasal olmadan sözde birbirinin şubesi olarak çalışan bir birlerinde poliçe düzenleten tayfa var ki buna anlam vermek gerçekten dahada zor. Düşünsenize bir acente elinde olmayan  bir şirketin poliçesini rahatlıkla düzenleye biliyor ve bunu müşteriye sunuyor, kendi aralarında komisyon paylaşımını yapıyorlar ve hasarda ve diğer bir sigortalı sorununda sıkıntı yaşandığında hepimiz affedersiniz işini yapmayan sahtekar SİGORTACI oluyoruz. Şubelik vasfı olamayan bu arkadaşlar ekranlarının bağlantısını veriyor ve yasal olayan bir yolla ekranını paylaşıyor.. Bu işi yapanların tek amacı sadece poliçe düzenlemek kaliteden ve müşteri memnuniyetinden bir haberler..

Belki bu yazıma da kızacaklar ama inanın profillerine baktığınızda anlayacaksınız sigortacılıktan bi haber olduklarını. Üstelik bu arkadaşların çoğunlukla  bir sistemleri ( işlerini takip edecekleri ) yok. İptallerde verdikleri komisyondan fazlasını sigortalıya iade ederek zaten kafadan zarar ediyorlar ve bundan bile haberleri yok. Aslında böyle olması batmalarını hızlandırıyor ama sigortalılar sıkıntı yaşadığından bizlerde aynı kefeye konuyoruz… Geçen günlerde karşılaştığım bir durumda gördüğüm bu acenteler sattıkları poliçeyi bilmediklerinden kafalarına göre poliçe teminatlarını harmanlayarak kendilerine göre bir poliçe ortaya çıkarıp olmayan teminatları satıyorlar..

Madalyonun birde diğer yüzü var sigortacılığı ikinci meslek olarak yapanlar, bu arkadaşlar ise ayrı bir dünyada yaşıyorlar.. Adam hem muhasebeci, araba galerisi, tuhafiye, telefoncu, fatura tahsildarı ama yanında sigorta poliçesi de satıyor 🙂 geldiğimiz durum bu profillerinde bu gayet güzel ortadayken genelde ortak savunma “kendi arabamı satıyorum yasak mı” bunun gibi basit insanlarda bizlerin sigortalılar gözünde getirdiği halleri saymama sanırım gerek yok. Malumunuz sigortacılar farklı meslekle uğraşamaz.. Bu tip arkadaşlar genelde çok konuşan ama boş konuşan tipler ve kendilerince hep haklılar ve itirazlara genel cevapları ya “asparagas” yada “abartıyorsunuz” oluyor ama meslekten ve gelişmelerden ve duyumlardan haberdar olmadıkları o kadar belli ki..

Özel Not: Ekranı olmadığından gelen işi kendi yapmayıp bir tanıdık acente arkadaşına yönlendiren arkadaşlara kesinlikle sözüm yok…

Sigortacılık mevzuatında bu sigortacı olmayan sigortacılar için bir yasal düzenleme gerekmekte hem de acil bir şekilde.. Mevzuatımızda bir kaç madde var örneğin fiziki mekan şartı vs ama bunu inceleyen soruşturan denetleyen var mı yok kesinlikle ne uğraşan var nede denetleyen.. En azından ben şuana kadar görmedim.

Makale biraz uzun oldu kusura bakmayın. Makalemin başında da belirttiğim gibi sigortacı olmayan sigortacılardan inşAllah bu sıkıntılı dönemden sonra kurtulacağız en azından çoğundan 🙂 Zaten bu komisyon oranlarıyla yaptıkları hep zarar ama farkında değiller…

İşlerini samimi ve kurumsal yapan acente meslektaşlarıma ise her zamanki gibi teşekkür ediyorum..

Aslında bu makaleyi yazmamdaki asıl neden geçtiğimiz günlerde paylaştığım bir makale ( makale burada ) nedeniyle gelen hem destek hemde haddini aşan köstek kötüleme yorumlarını görmem ve bu köstek yorumları yazanların çoğunun yukarıda belirttiğim kıstaslara uyan tayfa olmaları… Her eleştiri tabi önemli ve değerli ama amacının dışına çıktığında hiç hoş olmuyor ve mesai almaya başlıyor. Sonuçta alınan bir duyumu ve bilgiyi meslektaşlarıma iletmeye çalışıyorum. Düşünün mesleğe gram faydası olmayan kişiler paylaşılan makaleyi bir rant olmakla suçluyor ve sadece kendince boş yorumlar yapıyor.. Ben kişilik olarak meslekle ilgili olarak yapılan her yoruma değer veriyorum ve saygı ile karşılıyorum ama genel manada sosyal sigortacı grupların amacı nedir? Sektörle ilgili alınan duyumları ve olayları diğer meslektaşlarla paylaşma bu sitenin amacı zaten bu..

Hepinize kolaylıklar dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz