Doğu Anadolu’ya teminat yok

0
2215

Doğu Anadolu’ya teminat yok

Doğu Anadolu’ya teminat yok evet yanlış duymadınız teminat yok! Sigorta şirketleri terör bahanesi ile artık neredeyse trafik ve zorunlu deprem sigortası hariç diğer branşlarda teklif ve poliçe düzenlememek için ellerinden geleni yapıyorlar ve bunu da başarmış durumdalar.

Doğu Anadolu’ya neden teminat vermeme nedeni nedir?

Özellikle yabancı sigorta şirketleri Doğu Anadolu bölgesindeki rizikolara terör riski var diyerek teminat vermiyorlar, ülkemizin her yerinde hainler belli dönemlerde faaliyet güdüyorlar Marmara bölgesi, İç Anadolu, Karadeniz ve her bölgede terör riski var ama özellikle Doğu Anadolu bölgesine çok mesafeli durularak teminat verilmemesi çok saçma bir uygulama. Doğu Anadolu bölgesinde teminat verilen tek il sanırım Erzurum ili, diğer illere yangında, konutta, kaskoda ve diğer branşlarda ya hiç teminat verilmiyor yada terörle ilgili tüm teminatlar çıkarılarak teminat sağlanıyor.

Yerli sigorta şirketlerinde bir kaç şirket hariç diğerleri de maalesef yine aynı şekilde teminat vermemekteler. Bu durum ötekileştirmeden ve farklılaştırmadan başka bir şey değil, bu şirketlerin bu uygulamalarına karşılık hem hazine müsteşarlığı hem de sigortacılıkla ilgili dernekler üstlerine düşen görevleri yapmalılar. Ülkemizde bu şekilde bir ayrım hem vatandaşları hem acenteleri çok mağdur durumda bırakmaktadır.

Sigortalılardan gelen en büyük ve haklı tepki “bizler bu ülkenin vatandaşı değil miyiz?” olmaktadır ve bence de bu serzeniş yerinde ve doğru bir serzeniştir. İyi günlerde Doğu Anadolu’ya teminat verip primleri cebe indiren sigorta şirketleri, bir olumsuz olayda ise bölgeden cekilmekteler. En büyük tepki olarak bu şirketlerle acentelerin ticari ilişkilerini, devlet otoritesinin de ruhsat durumlarını gözden geçirmeleri gerektiğini düşünenlerdenim.

Terör dünyanın her yerinde mevcut, ülkemizde at oynatan şirketler bu mantıklar Avrupa’nın bir çok yerindeki terör olaylarında olmakta yani kısaca bahane değil.. Buradaki en büyük hata bence sektörün yabancı şirketlerin tekeline geçmesine göz yummasıdır, bu nedenle bence bu şirketler “bana dokunursan bak kaçarım” diyerek aba altından sopa göstermekteler, sektörde güçlü bir yerli sigorta şirketi de olmayınca bu tehditlere mecburen göz yummalar mevcut gibi geliyor bana.

Peki ne olmalı?

  • Hazine müsteşarlığı üstüne düşen görevi yapmalı ve ruhsatları gözden geçirmeli
  • Teminat vermeyen şirketlerin teminat vermedikleri branşlarda tüm ülkede poliçe düzenleyememesi için branş ruhsatları iptal edilmeli
  • Acenteler bu şirketlere eğer bu dönemlerde teminat vermiyorsa teminat verdiği dönemlerde de teklif girişi ve poliçe girişi yapmamalı
  • Sigortalılarda aynı şekilde bu dönemde teminat veren şirketlerle çalışmaya devam etmeli
  • Yerli ve güçlü sigorta şirketlerinin sektöre girmesi sağlanmalı var olanlara destek olunmalı
  • Doğu Anadolu’ya yaşayan sigortalıların mağduriyetinin hemen giderilmesi gerekmektedir. Bununla ilgili çalışma yapılmalıdır.

aklıma gelenler şimdilik bunlar, sektördeki bir çok acentenin sorunu olan ve özellikle Doğu Anadolu’ya üretim yapmaya çalışan arkadaşlarımız için bu makaleyi kaleme aldım.

Herkese bol üretimler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz